Terapia jąkania u dzieci

Trudność w wypowiadaniu swoich myśli to problem, z którym zmaga się wielu młodych ludzi: jąkanie u dzieci może rzutować na samoocenę, potęgować stres oraz utrudniać komunikację z rówieśnikami. Zaburzenie to, charakteryzujące się powtarzaniem, przeciąganiem lub blokowaniem głosek w sposób utrudniający porozumiewanie się, wymaga leczenia terapeutycznego.

Jąkanie u dzieci − przyczyny

Dla kochających rodziców zdrowy rozwój ich pociech to priorytet. Z tego względu analizują kolejne nabywane przez dzieci umiejętności, a kiedy coś ich niepokoi, proszą o pomoc specjalistę. W licznych przypadkach wszelkim nieprawidłowościom, rozpoznanym w porę, można skutecznie zaradzić. Duże znaczenie w rozwoju najmłodszych ma nauka mowy. Niewyraźne mówienie, seplenienie czy przeinaczanie wyrazów jest u maluchów częste i zwykle mija z wiekiem. Kiedy wobec tego rodzice powinni przyjrzeć się problemowi bliżej i skorzystać z profesjonalnej pomocy? Jeżeli dziecko przeciąga pojedyncze sylaby, zazwyczaj pierwsze w słowach, a wraz z rozwojem mowy ta przypadłość nie zanika, lecz wręcz przeciwnie, potęguje się, warto skonsultować się ze specjalistą. Powodów występowania takich nieprawidłowości, jak jąkanie u dzieci, może być wiele. Najczęściej są to różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania aparatu mowy i słuchu, jak i emocje, z którymi maluchowi trudno samodzielnie sobie poradzić. Choć terapia jąkania przebiega w sposób indywidualny, może być bardzo skuteczne i przynieść oczekiwane efekty.

Jąkanie u dzieci – charakterystyka

Wśród osób zainteresowanych terapią często pojawiają się pytania, czym charakteryzuje się jąkanie u dzieci, a czym jąkanie u dorosłych. W obu przypadkach jest to problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, lecz o ile pośród dorosłych istnieje zazwyczaj większa tolerancja dla osób z tą przypadłością, o tyle dzieci, które się jąkają, niekiedy narażone są na drwiny ze strony rówieśników. Z tego powodu, gdy tylko rodzice rozpoznają u swoich pociech trudności w płynnym wysławianiu się, warto natychmiast podjąć terapię. Choć terapia jąkania może przynieść pozytywne skutki u osób w każdym wieku, lepiej nie bagatelizować problemu i przystąpić do działania od razu. Specjalnie wyszkoleni terapeuci posiadają niezbędne doświadczenie w dostosowywaniu odpowiednich ćwiczeń do potrzeb malucha oraz motywowaniu go do zdobywania coraz większej płynności w wysławianiu się. To zaburzenie mowy pojawia się u osób w różnym wieku i warto pamiętać, że niezależnie od stopnia zaawansowania możliwa jest pomoc poprzez specjalistyczną terapię, prowadzoną z zastosowaniem sprawdzonych metod.

Jąkanie u dzieci

Leczenie jąkania u dzieci

Nasz ośrodek prowadzi terapię jąkania dla dzieci, które na co dzień zmagają się z tym problemem. Przywracanie płynności mówienia możliwe jest w każdym wieku – istotne jest rozeznanie się w charakterze zaburzenia, a także towarzyszących temu objawach. Ze względu na zmienność zaburzenia, a także zróżnicowany stopień trudności, jakie mogą wystąpić u młodych osób, każde takie działanie powinno zostać poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z historią danego przypadku. Ze względu na fakt, że jąkanie u dzieci może być spowodowane różnymi czynnikami, sposób, w jaki poprowadzi się terapię, powinien być odpowiednio dostosowany do jej uczestników. Terapia wymaga cierpliwości i motywowania najmłodszych do wykonywania ćwiczeń mających na celu upłynnienie mowy. Dzięki sesjom terapeutycznym niepłynne mówienie można zminimalizować lub zupełnie go zażegnać. To w znacznym stopniu podniesie samoocenę i pewność siebie malucha. Ze względu na fakt, że jąkanie u dzieci może być spowodowane różnymi czynnikami, sposób, w jaki poprowadzi się terapię, powinien być odpowiednio dostosowany do jej uczestników. Terapia wymaga cierpliwości i motywowania najmłodszych do wykonywania ćwiczeń mających na celu upłynnienie mowy. Dzięki sesjom terapeutycznym niepłynne mówienie można zminimalizować lub zupełnie go zażegnać. To w znacznym stopniu podniesie samoocenę i pewność siebie malucha.

Terapia jąkania dzieci

Opracowałyśmy program terapeutyczny zakładający uczestnictwo w 14-dniowym kursie. W trakcie dwóch tygodni organizujemy spotkania, podczas których ćwiczymy płynność mowy. Zajęcia odbywają się w około 10-osobowych grupach, w których udoskonala się płynne, wyraźne i zwolnione mówienie, a także właściwą intonację. Ćwiczenia przebiegają etapami i w takim tempie, które pozwoli opanować podstawy terapii. Stawiamy przede wszystkim na motywowanie dzieci do ćwiczeń, pokazując im konkretne metody (często w formie zabawy). Oferujemy najmłodszym techniki terapii jąkania, które praktykowane regularnie, mogą przynieść skuteczne efekty. 

Nasza pomoc nie kończy się wraz z kursem. Co miesiąc, przed następny rok, organizujemy obowiązkowe konsultacje, podczas których sprawdzamy postęp w ćwiczeniach. Uczestnikom spotkań dajemy narzędzia, dzięki którym mogą samodzielnie doskonalić sposób mówienia. To sprawia, że kontynuowanie terapii jest możliwe również poza naszymi spotkaniami, na przykład w domu.

Oferujemy także terapie jąkania dla dorosłych i leczenie jąkania młodzieży licealnej.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress