Przeciąganie, powtarzanie lub blokowanie dźwięków podczas mowy, czyli jąkanie, to zaburzenie charakterystyczne nie tylko dla dzieci i młodzieży. Wiele osób zmaga się z tym problemem. Źródło zaburzenia nie zostało przez specjalistów dokładnie opisane – podłoże potrafi być bardzo zróżnicowane. Istnieją metody terapii, dzięki którym można opanować mowę i wyrażać myśli w sposób płynny. Opracowałyśmy program terapeutyczny oparty na ćwiczeniach, których regularne wykonywanie może przyczynić się do poprawy płynności mowy.
Jąkanie u dorosłych – przyczyny
Przyczyn zaburzenia mowy, jakim jest jąkanie u dorosłych, może być wiele. Czasami powodem są nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego lub nerwowego, jak i mięśni w obrębie aparatu mowy. Obok predyspozycji fizycznych znaczenie mają też czynniki psychiczne, czyli emocje. Wiele osób boryka się z problemem niepłynnej mowy w wyniku nieradzenia sobie ze stresem, lękiem czy niską samooceną. Co więcej, jąkanie dodatkowo obniża poczucie wartości, wzmaga nieśmiałość i utrudnia nawiązywanie kontaktów. Z tego względu osoby, które w sposób niekontrolowany przeciągają sylaby, powtarzają je i blokują, często wycofują się, unikają spotkań towarzyskich oraz poznawania nowych ludzi. Jak temu zaradzić? Niezależnie od przyczyny jąkanie u dorosłych można poddać terapii. Dzięki odpowiednio przygotowanym sesjom terapeutycznym mowa zyskuje płynność, a osoba zmagająca się z jej zaburzeniami nabiera motywacji oraz pewności siebie. Taka postawa sprzyja osiąganiu kolejnych postępów, w związku z czym terapia może przebiegać bardziej efektywnie.
Jąkanie u dorosłych – terapia
W naszym ośrodku organizujemy 14-dniowe kursy dla dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. Tworzymy grupy liczące około 10 osób, w których uczestnicy mogą wymienić się spostrzeżeniami na temat swoich problemów, poszukać wsparcia, ale także pozbyć się stresu powodowanego zaburzeniem. Nasz program terapeutyczny wykorzystuje ćwiczenia doskonalące technikę płynnego mówienia. Podzielone zostały według określonego planu, który każdego dnia wprowadza nowy element nauki. Przez pierwszy tydzień wraz z uczestnikami ćwiczymy podstawy, aby w drugim tygodniu udoskonalić zastosowane techniki. Taki sposób terapii zapewnia najlepsze efekty, gdyż nie ogranicza się tylko do zorganizowanych sesji. Każdy z uczestników ma możliwość powtarzania poznanych ćwiczeń w domu, a regularna terapia pozwala wypracować płynność mowy i w znacznym stopniu ograniczyć jąkanie u dorosłych. Osoby jąkające się otrzymują konkretne narzędzia do walki z zaburzeniem. Aby pozbyć się problemów z jąkaniem i tym samym poprawić komfort swojego życia, warto skorzystać z profesjonalnej terapii natychmiast, gdy tylko pojawią się charakterystyczne symptomy niepłynnej mowy. Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem profesjonalnej terapii jąkania.
Leczenie jąkania u dorosłych
Z zaburzeniem można poradzić sobie w każdym wieku, dlatego nasze kursy nie są przeznaczone wyłącznie dla młodych osób. Terapia jąkania dorosłych i jej skuteczność zależeć będzie w dużym stopniu od motywacji uczestników kursu. Nie zostawiamy ich z tym samych: przed rok organizujemy comiesięczne konsultacje, podczas których sprawdzamy postępy w terapii mowy mowy. Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem profesjonalnej terapii jąkania. Często zgłaszają się do nas ludzie młodzi, którzy z powodzeniem korzystają z sesji terapeutycznych ograniczających jąkanie u młodzieży. Warto jednakże pamiętać, że osoby dorosłe mają nie mniejszą szansę na zadowalające efekty − najważniejsza jest systematyczność w wykonywaniu ćwiczeń. Możliwość konsultacji po skończeniu kursu pozwala uczestnikom skutecznie kontynuować ćwiczenia we własnym zakresie.
Jąkanie u dorosłych – efekty leczenia
Ze względu na fakt, że przyczyn jąkania jest wiele, uczestnicy kursu różnie reagują na proponowaną terapię. U niektórych efekty pojawiają się bardzo szybko, inni zaś wymagają więcej czasu na regularne powtarzanie ćwiczeń. Najważniejsza jest motywacja, którą wspieramy w uczestnikach kursu i która pozwala im efektywnie podejmować wyzwania. Zaburzenia mowy czasami pojawiają się już w dzieciństwie, czasami w okresie dojrzewania lub dopiero w dorosłym życiu. W przypadku jąkania na każdym etapie możliwe jest rozpoczęcie skutecznej terapii, lecz czy warto odkładać to na później? Zarówno jąkanie u dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży utrudnia codzienne życie oraz wpływa negatywnie na jego komfort. Warto zgłosić się po pomoc, kiedy tylko pojawią się problemy z płynnym mówieniem, jak przeciąganie czy powtarzanie sylab. Fachowa, odpowiednio dostosowana terapia pomoże osiągnąć oczekiwane efekty.