O terapii

Prezentowany program terapeutyczny dla jąkających się opracowany jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podstawowy kurs trwa 14 dni. Zajęcia odbywają się w grupach około 10 osobowych. Terapia jąkania ma na celu uczynić mowę pacjenta:

  • płynną
  • zwolnioną
  • wyrazistą
  • z odpowiednią intonacją

Chcąc utrwalić wyniki terapii jąkania organizujemy raz w miesiącu obowiązkowe konsultacje. Po upływie roku cykl terapeutyczny zostaje zakończony i w większości przypadków prowadzi do normalizacji mowy.

Terapia ma 100% skuteczności jednak jak potoczą sie nasze losy zależy tylko od nas.

Michał

Z terapii mogą skorzystać pacjenci dzieci od 8 roku życia, górna granica wieku nie jest określona (najstarsi nasi pacjenci przekroczyli 70 rok życia).

Zajęcia odbywają się w grupach, co ma istotne znaczenie w procesie terapeutycznym. Członkowie grupy wspierają się, dzielą się własnymi odczuciami i doświadczeniami. Grupa pomaga wytworzyć korzystny stosunek do jąkania, pozbyć się lęku przed mówieniem, mobilizuje do pracy nad sobą. To właśnie w grupie odbywają się pierwsze ćwiczenia mowy, będące podstawą późniejszych kontaktów z innymi ludźmi.
Zajęcia odbywają się codziennie przez 14 dni i trwają około 6 godzin. Z młodszymi pacjentami ćwiczą rodzice, którzy na równi z nimi uczą się nowej techniki mówienia. To oni wspomagają swoje dzieci w ćwiczeniach w domu po zakończeniu kursu.

IMG_2943
MG_5904

Ćwiczenia terapeutyczne ułożone są wg określonego planu. Wyjaśniamy zawsze ich cel i demonstrujemy wykonanie. Przez pierwszy tydzień terapii pacjent opanowuje podstawy „nowego mówienia” samogłosek, sylab, wyrazów przechodząc do zdań. Szczególną uwagę zwracamy na zwalnianie tempa mowy, płynne łączenie sylab oraz intonację wypowiedzi. Ważne miejsce zajmuje umiejętność odpowiedniego rozluźnienia mięśni. Istotna jest również mimika i gest. Ćwiczenia oddechowe regulują oddech . Pacjent „wspomaga” płynne i wolne mówienie drobnymi ruchami palców ręki dominującej.

Nowo poznana technika zostaje udoskonalana w drugim tygodniu terapii. Pacjent może już udzielać dłuższych wypowiedzi.

Zajęcia odbywają się również poza salą ćwiczeń. Aby pozbyć się lęku przed mówieniem chodzimy z uczestnikami terapii do sklepów, na pocztę, do banku itp., aby mogli zadawać proste pytania napotkanym ludziom, dzwonią przez telefon. W tych okolicznościach prawidłowe wypowiedzi pacjentów przekonują ich o efektach terapii. Niektórzy z nich po raz pierwszy załatwiają swoje codzienne sprawy bez jąkania i strachu.

Dziękuję za bardzo ciekawe i atrakcyjne zajęcia, w których mogłam aktywnie uczestniczyć. Dziękuję za drogę i drogowskazy, dzięki którym mój syn Łukasz z łatwością będzie pokonywał trudności. Dzięki za życzliwość, wyrozumiałość, cierpliwość i OGROMNE SERCE !!!

Honorata

Od początku terapii uświadamiamy pacjentom ich osobistą odpowiedzialność za postępy oraz to, że logopeda jest tylko osobą ułatwiającą proces zapanowania nad jąkaniem. Podkreślamy konieczność intensywnej i systematycznej pracy oraz potrzebę pełnej współpracy.

IMG_31631
IMG_3139

Terapie odbywają się na terenie całej Polski. Głównie w województwie Wielkopolskim oraz Pomorskim, gdzie mieszczą się w nasze gabinety, jednak organizujemy kursy również w innych województwach. 

Ta terapia to nie tylko kurs płynnego mówienia. Dla wszystkich z nas to znacznie więcej. Dzięki Ani, która pokazała nam drogę do pozbycia się tego problemu, odzyskaliśmy własne życie. Dzięki terapii dostaliśmy szansę na normalne życie. Terapia dała nam też klucz do drzwi, za którymi są nasze najskrytsze marzenia, które możemy teraz spełniać. Jedno po drugim, bez żadnych wyjątków.

Krzysiek

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress