Z zaburzeniem tym zmagają się nie tylko dzieci, ale także nastolatkowie. Jąkanie młodzieży, zwłaszcza przyczyny, bywają różne, a specjalistom trudno wskazać źródło tych trudności. Kłopot sprawia również zmienność jego charakteru: przeciąganie, powtarzanie lub blokowanie wybranych dźwięków może towarzyszyć konkretnym sytuacjom bądź pojawiać się tylko w szczególnych okolicznościach. Mimo to istnieją sposoby terapii, które mogą przyczynić się do poprawy płynności mowy. Służy temu m.in. terapia dedykowane młodzieży – taka, jak proponowana w naszym ośrodku.
Oferujemy także:
Jąkanie u młodzieży – charakterystyka
O ile pojawiające się jąkanie u dzieci w niektórych przypadkach jest przejściowe, to w przypadku nastolatków i osób dorosłych, rzadko mija samo z siebie. Przyczyn niepłynnej mowy może być wiele – czasami są to zaburzania w funkcjonowaniu układów, na przykład nerwowego czy oddechowego, niekontrolowane zaciskanie mięśni w obrębie aparatu mowy lub też zaciskanie strun głosowych. Z płynnością mowy borykają się również osoby cierpiące na problemy emocjonalne. U nich jąkanie wywołuje dodatkowy stres, który utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Do cech charakterystycznych tego zaburzenia zalicza się mimowolne przeciąganie i powtarzanie sylab. Na szczęście odpowiednie rozpoznanie problemu i dostosowana do potrzeb terapia pozwalają ograniczyć lub zupełnie opanować jąkanie u młodzieży. Warto dać sobie szansę na zadowalające efekty i skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Jąkanie u młodzieży a komfort życia
W okresie dojrzewania dzieci oraz młodzież szczególnie zmagają się z problemami z samooceną i akceptacją, zarówno przez samych siebie, jak i przez otoczenie. Wielu z nich doświadcza na co dzień negatywnego traktowania ze strony rówieśników, co wywołuje stres i kompleksy. Złośliwe opinie otoczenia skupiają się przede wszystkim na osobach, które się wyróżniają, na przykład poprzez sposób wysławiania się. To sprawia, że jąkanie u młodzieży pogarsza komfort życia, utrudnia zawieranie znajomości i komunikowanie się z innymi. Jak sprawić, by dzieci i nastolatkowie nie obawiali się wyrażać siebie poprzez słowa mimo problemów z płynną mową? W takich przypadkach zaleca się skorzystać z profesjonalnej terapii, która pozwoli zminimalizować lub zupełnie pozbyć się skutków zaburzenia. Ze względu na różne przyczyny jąkania, terapia może przynieść efekty szybciej lub później, lecz w każdym wieku jest możliwa do odbycia.
Terapia jąkania młodzieży
Opracowałyśmy program terapeutyczny oparty na ćwiczeniach, które mają na celu poprawę płynności mowy. Trwający 14 dni kurs służy pozbyciu się stresu związanego z trudnością w komunikowaniu się, dlatego prowadzony jest w około 10-osobowych grupach. W trakcie spotkania każdy uczestnik może wymienić się doświadczeniami, a także otrzymać wsparcie od kogoś, kto zmaga się z podobnym problemem. Stworzenie takiej atmosfery jest szczególnie istotne w przypadku młodych osób, które mogą otworzyć się na innych i tym samym otrzymać szansę na poradzenie sobie z zaburzeniem. Oferujemy uczestnikom konkretne narzędzia do walki z zaburzeniem, jakim jest jąkanie u młodzieży. Co więcej, poprzez odpowiednie podejście, umożliwiamy im otworzenie się na podjęcie pracy nad swoim problemem oraz zdobycie do tego niezbędnej motywacji. Chociaż u niektórych osób efekty pojawiają się bardzo szybko, a u innych trochę później, profesjonalnie zastosowana terapia pomaga w redukcji lub pozbyciu się problemów z płynnością mowy.
Terapia jąkania młodzieży
Skuteczność powodzenia w terapii zależy od wielu czynników, m.in.od stosowania poznanej techniki. Terapia trwa 14 dni, jednak na tym nie kończy się świadczona przez nas pomoc. Aby kontrolować etapy radzenia sobie z zaburzeniem, po zakończonych spotkaniach organizujemy comiesięczne obowiązkowe konsultacje. Dzięki oferowanym uczestnikom metodom poprawy płynności mowy, mają oni możliwość wykonywania konkretnych ćwiczeń nie tylko podczas zorganizowanych sesji, lecz i niezależnie, na przykład samodzielnie w swoim domu. Nie pozostawiamy ich z tym samych, kontynuujemy leczenie poprzez konsultowanie osiąganych efektów. Jąkanie u młodzieży, u dzieci czy osób dorosłych jest zaburzeniem, z którym można walczyć, stosując regularną terapię prowadzoną przez doświadczonych specjalistę w dziedzinie.