Terapia jąkania u młodzieży

Z zaburzeniem tym zmagają się nie tylko dzieci, ale także nastolatkowie. Jąkanie młodzieży, zwłaszcza przyczyny, bywają różne, a specjalistom trudno wskazać źródło tych trudności. Kłopot sprawia również zmienność jego charakteru: przeciąganie, powtarzanie lub blokowanie wybranych dźwięków może towarzyszyć konkretnym sytuacjom bądź pojawiać się tylko w szczególnych okolicznościach. Mimo to istnieją sposoby terapii, które mogą przyczynić się do poprawy płynności mowy. Służy temu m.in. terapia dedykowane młodzieży – taka, jak proponowana w naszym ośrodku.

Oferujemy także:

Jąkanie u młodzieży – charakterystyka

O ile pojawiające się jąkanie u dzieci w niektórych przypadkach jest przejściowe, to w przypadku nastolatków i osób dorosłych, rzadko mija samo z siebie. Przyczyn niepłynnej mowy może być wiele – czasami są to zaburzania w funkcjonowaniu układów, na przykład nerwowego czy oddechowego, niekontrolowane zaciskanie mięśni w obrębie aparatu mowy lub też zaciskanie strun głosowych. Z płynnością mowy borykają się również osoby cierpiące na problemy emocjonalne. U nich jąkanie wywołuje dodatkowy stres, który utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Do cech charakterystycznych tego zaburzenia zalicza się mimowolne przeciąganie i powtarzanie sylab. Na szczęście odpowiednie rozpoznanie problemu i dostosowana do potrzeb terapia pozwalają ograniczyć lub zupełnie opanować jąkanie u młodzieży. Warto dać sobie szansę na zadowalające efekty i skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Jąkanie u młodzieży a komfort życia

W okresie dojrzewania dzieci oraz młodzież szczególnie zmagają się z problemami z samooceną i akceptacją, zarówno przez samych siebie, jak i przez otoczenie. Wielu z nich doświadcza na co dzień negatywnego traktowania ze strony rówieśników, co wywołuje stres i kompleksy. Złośliwe opinie otoczenia skupiają się przede wszystkim na osobach, które się wyróżniają, na przykład poprzez sposób wysławiania się. To sprawia, że jąkanie u młodzieży pogarsza komfort życia, utrudnia zawieranie znajomości i komunikowanie się z innymi. Jak sprawić, by dzieci i nastolatkowie nie obawiali się wyrażać siebie poprzez słowa mimo problemów z płynną mową? W takich przypadkach zaleca się skorzystać z profesjonalnej terapii, która pozwoli zminimalizować lub zupełnie pozbyć się skutków zaburzenia. Ze względu na różne przyczyny jąkania, terapia może przynieść efekty szybciej lub później, lecz w każdym wieku jest możliwa do odbycia.

jąkanie u młodzieży

Terapia jąkania młodzieży

Opracowałyśmy program terapeutyczny oparty na ćwiczeniach, które mają na celu poprawę płynności mowy. Trwający 14 dni kurs służy pozbyciu się stresu związanego z trudnością w komunikowaniu się, dlatego prowadzony jest w około 10-osobowych grupach. W trakcie spotkania każdy uczestnik może wymienić się doświadczeniami, a także otrzymać wsparcie od kogoś, kto zmaga się z podobnym problemem. Stworzenie takiej atmosfery jest szczególnie istotne w przypadku młodych osób, które mogą otworzyć się na innych i tym samym otrzymać szansę na poradzenie sobie z zaburzeniem. Oferujemy uczestnikom konkretne narzędzia do walki z zaburzeniem, jakim jest jąkanie u młodzieży. Co więcej, poprzez odpowiednie podejście, umożliwiamy im otworzenie się na podjęcie pracy nad swoim problemem oraz zdobycie do tego niezbędnej motywacji. Chociaż u niektórych osób efekty pojawiają się bardzo szybko, a u innych trochę później, profesjonalnie zastosowana terapia pomaga w redukcji lub pozbyciu się problemów z płynnością mowy.

Terapia jąkania młodzieży

Skuteczność powodzenia w terapii zależy od wielu czynników, m.in.od stosowania poznanej techniki. Terapia trwa 14 dni, jednak na tym nie kończy się świadczona przez nas pomoc. Aby kontrolować etapy radzenia sobie z zaburzeniem, po zakończonych spotkaniach organizujemy comiesięczne obowiązkowe konsultacje. Dzięki oferowanym uczestnikom metodom poprawy płynności mowy, mają oni możliwość wykonywania konkretnych ćwiczeń nie tylko podczas zorganizowanych sesji, lecz i niezależnie, na przykład samodzielnie w swoim domu. Nie pozostawiamy ich z tym samych, kontynuujemy leczenie poprzez konsultowanie osiąganych efektów. Jąkanie u młodzieży, u dzieci czy osób dorosłych jest zaburzeniem, z którym można walczyć, stosując regularną terapię prowadzoną przez doświadczonych specjalistę w dziedzinie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress