Czy jest szansa na wyleczenie się z jąkania?
Nie znamy przyczyn tego zaburzenia mowy, dlatego terapia jąkania może oddziaływać tylko na zewnętrzne objawy : powtarzanie głosek, sylab, wyrazów, zacinanie się, wstrzymanie oddechu, mówienie na wdechu, tiki i współruchy. Ćwiczenia uczą nowej techniki mowy, pokazują jak zapanować nad jąkaniem, lecz nie leczą zaburzenia mowy. Pacjenci, którzy kończą terapię nadal są osobami jąkającymi się. Nauczyli się jednak jak mówić płynnie.
Czy terapia działa w każdym przypadku jąkania?
Jak w każdej terapii sukces zależy od zaangażowania pacjenta. Duża motywacja do zapanowania nad jąkaniem, systematyczność w ćwiczeniach i stosowanie przez dłuższy czas poznanych na turnusie ćwiczeń zapewnia sukces. Nie ma tu znaczenia typ jąkania ani wiek pacjenta ( dzieci mogą ćwiczyć od ok. 7-8 roku życia)
Czy ćwiczenia na terapii są trudne?
Czy terapia jest odpłatna?
Zajęcia są organizowane w ramach terapii prywatnej i całość kosztów ponoszą osoby biorące udział w terapii. NFZ niestety nie zwraca kosztów rehabilitacji, ale na konsultacjach informujemy w jaki sposób można otrzymać dofinansowanie do terapii.
Dlaczego właśnie ja się jąkam?
Ponieważ nie znamy przyczyn jąkania można tylko przypuszczać, że niektórzy z nas dziedziczą pewną skłonność do jąkania się. U części osób to zaburzenie ujawnia się niepłynnością mowy i towarzyszącymi temu innymi zaburzeniami. Niestety nie wiemy dlaczego tak jest.