Krótko o jąkaniu

Fragment książki (w przygotowaniu) pod tytułem „Poradnik dla osób jąkających się” autorstwa Barbary Der-Staszewskiej i Anny Żerko-Turczynowicz.

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, dlaczego Ciebie dotknął problem jąkania. Wielokrotnie strach ”ścisnął” Ci gardło, kiedy miałeś odpowiadać w szkole, kupić bilet na dworcu lub załatwić coś w pocztowym okienku. Rodzice często cierpieli, patrząc na Twoje zmagania z mówieniem. Po nieprzespanej nocy szukaliście w literaturze, Internecie, może pytaliście lekarza jak rozwiązać ten problem. Do dzisiaj jąkanie jest zagadką. Nawet wysoce kwalifikowani logopedzi i psychologowie nie zawsze wiedzą jak pomóc osobom jąkającym się. Im mniej wiemy o problemie, tym bardziej wydaje nam się straszny, nie do pokonania. Proponujemy oswoić to „dzikie zwierzę” jakim jest jąkanie. W związku z tym niewielka dawka teorii.

Krótko o jąkaniu

Jąkanie jest jednym z najbardziej przykrych zaburzeń mowy. Najczęściej pojawia się u dzieci 5-6 letnich, bez określonej przyczyny. Czasami rodzice wspominają o momentach strachu i stresu, które poprzedziły jąkanie się dziecka. Może to być pójście do przedszkola, szkoły, narodziny rodzeństwa, utrata kogoś bliskiego, zaatakowanie dziecka przez psa, koguta. Naukowo jednak powiązanie tych sytuacji z pojawieniem się jąkania nie zostało udowodnione. Bardzo często jąkanie pojawia się bez konkretnej przyczyny. Część osób dotkniętych jąkaniem ma w swojej rodzinie bliskich, którzy się jąkają. Mówi się wtedy o dziedziczeniu pewnych predyspozycji do jąkania.

Tradycyjnie jąkanie dzieli się na:

  • kloniczne – gdy osoba jąkająca się powtarza głoski, sylaby, części słów, zdań.
  • toniczne – kiedy trudno jest rozpocząć wypowiedź z powodu skurczu mięśni biorących udział w mówieniu.
  • kloniczno-toniczne (mieszane).

Pod względem wieku jąkanie dzieli się na:

Bardzo często jąkaniu towarzyszy logofobia, czyli strach przed mówieniem. Lęk ten jest czynnikiem najbardziej paraliżującym i utrudniającym funkcjonowanie między ludźmi. Często też nie sprzyja podjęciu lub kontynuowaniu terapii. Ciekawym faktem jest to, że lęk może być wywoływany nie tylko przez konkretne sytuacje, ale również przez samo myślenie o nich. Samo wyobrażenie sobie sytuacji, w której osoba jąkająca musi się odezwać wywołuje u niej stres. Takie myśli powodują permanentny wewnętrzny niepokój, niepewność, dyskomfort psychiczny i wycofywanie się.

Oprócz zacinania się, powtarzania, blokowania, u osób jąkających się można czasami zaobserwować współruchy: tiki, zaciskanie pięści, napinanie mięśni, policzków, mruganie. Ponieważ tyle różnych czynników występuje przy jąkaniu, terapia tego zaburzenia mowy musi przebiegać wielotorowo. Powinna skupiać się na nauczeniu techniki mówienia, dzięki której zapanuje się nad niepłynnością, być jednocześnie terapią psychologiczną, pozwalającą pozbyć się lęku przed mówieniem, nauczyć pacjenta technik relaksacyjnych. Takie ćwiczenia proponujemy w naszej publikacji. Zapoznaj się bez uprzedzeń z każdym ćwiczeniem. Zanim zaczniesz oceniać, najpierw je wypróbuj. Ćwiczyć musisz regularnie, dzięki temu osiągniesz sukces. Samodyscyplina jest podstawą terapii. Ucz się małymi krokami. W tym celu ułóż sobie konkretny plan na każdy dzień i nie zniechęcaj się jeśli nie wszystko pójdzie tak, jak sobie wyobrażałeś. Zaproponowane przez nas ćwiczenia nie mają czarodziejskiej mocy, lecz będą skuteczne dzięki wytrwałej i konsekwentnej pracy nad sobą. Próbując pomóc dajemy do ręki gotowy materiał do ćwiczeń, porady sprawdzone w praktyce przez setki osób zmagających się z jąkaniem. Korzystałyśmy z ich doświadczeń, uwag, na bieżąco korygując nasz program terapeutyczny. Nasi pacjenci mają duży udział w powstaniu tej książki. Dostając do ręki tę książkę, poznasz podstawowe umiejętności i pomysły na to, jak poradzić sobie z jąkaniem. Z pewnością wiele z opisanych tu zadań wyda Ci się obcych, trudnych, inne zaś nie będą sprawiały trudności, a może okażą się wręcz przyjemne. Wszystkie jednak są ważne i będą wymagały od Ciebie wielu ćwiczeń, wysiłku, systematyczności. Uwierz w swoje siły, wystarczy je zmobilizować a osiągniesz oczekiwany efekt Zaczynamy !

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress