„Głos Wielkopolski”, Poznań 04 sierpień 2004

Szanowna Pani Redaktor!

Wiosną zamieścili Państwo mój list w sprawie skutecznych metod walki z jąkaniem. Przeczytało go wiele osób zainteresowanych tym problemem. Dzięki „Głosowi” trafiły one do Szkoły Podstawowej nr 34 na Osiedlu Bolesława Śmiałego, gdzie odbywają się trzy razy w roku dwutygodniowe kursy terapeutyczne eliminujące całkowicie zacinanie się.

Jąkanie się jest poważną troską wielu osób, którym dotychczas nie udało się pomóc. Przyczyny tej wady mowy, mającej w wielu przypadkach charakter poważnej niepełnosprawności, są różne i z pewnością nie do końca rozpoznane.

Bez względu jednak na te przyczyny, a nawet na stopień natężenia wady, jąkanie można skutecznie leczyć. Przekonaliśmy się o tym znowu, po zakończonej w czerwcu br. Terapii, którą dwie znakomite specjalistki z Piły przeprowadzały w bardzo zróżnicowanej wiekowo grupie. Po dwóch tygodniach pracy – gwarantowany przez logopedów efekt płynności mowy wystąpił u wszystkich uczestników!

Płynnie mówił kilkuletni Tomek i pan po siedemdziesiątce. „Choćbym miał żyć jeszcze tylko dwa lata, nie chcę się przez te dwa lata jąkać”- powiedział pan Dominik, obiecując sobie dalsze ćwiczenia.

Wzruszenie, a nawet szczęście malowało się na twarzach członków grupy, gdy po dwóch tygodniach występowali publicznie opowiadając o swoim przeżywaniu terapii. Dziękowali nie tylko prowadzącym zajęcia logopedom : paniom Barbarze Der-Staszewskiej i Annie Żerko, lecz także uczestnikom pierwszego pilskiego kursu logopedycznego : Piotrowi i Pawłowi, którzy wyleczeni przed rokiem z ciężkiej wady mowy, wspierają ofiarnie koleżanki i kolegów z kolejnych grup.

Pięknie o efektach terapii napisali jej uczestnicy w księdze pamiątkowej :

– Dziękuję za zmianę mojego życia. Nigdy Was nie zapomnę! Adaś.

– Słowa nie oddadzą naszej wdzięczności” – rodzice Adama.

– Dziękuję i proszę : kontynuujcie swoją pracę !” Wojtuś.

– Dzięki Ani i Basi przestałem się jąkać. Będę Wam za to wdzięczny do końca życia” – Tomek.

– To wcale nie było takie proste: opanować swoje zawstydzenie, lęk przed śmiesznością, stres przyznania się, że ze mną jest coś nie tak. Trudno mi było opanować śmiech a czasem zmęczenie. Ale warto było. Dziękuję gorąco za sympatię, życzliwość, które pomogły mi w ćwiczeniu płynnej mowy. Obiecuję sobie i wam, że nie będę się jąkać. Szczególnie dzięki za wspaniałe ciepło Basi, której nie zapomnę. Wiele zawdzięczam Piotrowi i Pawłowi” – Maria.

Terapia nie jest tania, ale jej organizatorki udzielają porad prawnych o sposobach choćby częściowej jaj refundacji.

W trzynastoosobowej czerwcowej grupie dominowali uczniowie i studenci. Dwie licealistki znalazły się w żeńskiej mniejszości, ale nie czuły się osamotnione, bo młodszym uczestnikom terapii towarzyszyły bardzo sympatyczne mamy. Wszyscy – bez względu na wiek i status – wspierali się w ćwiczeniach, w motywacji, w próbach nowego sposobu mówienia wspomaganego niezauważalnym dla otoczenia ruchem ręki. W dniu podsumowania terapii jej uczestnicy najmilej wspominali relaks, masaże, nawiązane przyjaźnie, atmosferę kursu, wzajemną serdeczność.

Trudny był dla nich tydzień zupełnego milczenia, trudny obowiązek nawiązywania rozmów z przygodnymi mieszkańcami miasta, niełatwe pierwsze w życiu telefoniczne kontakty, których do tej pory bali się panicznie.

Ale trud się opłacił, bowiem wymarzony cel został osiągnięty.

W wyniku terapii, prowadzonej przez znakomite specjalistki, jej uczestnik odzyskuje pełną sprawność mowy, nie czuje się gorszy ani zniewolony, zawstydzony albo śmieszny, a takie samopoczucie często jąkającym się towarzyszyło.

Sprawność mowy to także lepsze wyniki w nauce, to lepsza praca, większe sukcesy towarzyskie i społeczne. Warto poświęcić dwa tygodnie wakacji, aby poczuć się swobodnie i lekko. A potem ćwiczyć technikę mówienia z ręką i właściwy oddech. Jak Piotr i Paweł, jak Marysia i Marta, jak Wszelkich informacji o kolejnej dwutygodniowej terapii (od 16 do 30.08) udzielają panie logopedki pod numerami telefonów 0-603-060-390 oraz0-609-827-937 a ja z pełnym przekonaniem poświadczam jej znakomite efekty i zapraszam do szkoły na Osiedle Bolesława Śmiałego.

Emilia Waśniowska

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress