„Gazeta Poznańska”, lipiec 2000

LOGOPEDYCZNY RATUNEK

Z JĄKANIA MOŻNA SIĘ WYLECZYĆ

Będzie to już trzeci kurs logopedyczny eliminujący jąkanie, uczestnicy poprzednich są przykładem, że terapia taka jest możliwa.

BARBARA GRZEGORZEWSKA

Zawstydzenie, lęk przed śmiesznością, stres, że nie potrafi się płynnie wypowiedzieć zdania. Znają te uczucia ludzie jąkający się. Na ogół w większym towarzystwie milczą. Nie zabierają zdania nie dlatego, że nie mają nic do powiedzenia, lecz dlatego , że się wstydzą. Jąkanie przeszkadza w nauce, w pracy, w życiu towarzyskim. Rzutuje na całą osobowość. Długo na ten temat mogliby mówić dotknięci tą przypadłością. Na szczęście, okazuje się, że z utrudniającej życie wady można się wyleczyć i to skutecznie, w czasie dwutygodniowej terapii. Emilia Waśniowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 34 w Poznaniu użycza już trzeci raz sal szkolnych na prowadzenie niezwykłego kursu logopedycznego. Przyglądanie się efektom poprzednich dwóch pozwoliło pani dyrektor na obiektywną ocenę zajęć, która wypadła celująco. Najmłodszy uczestnik miał kilka lat, najstarszy więcej niż siedemdziesiąt. Wszyscy wyleczyli się z swojej wady wymowy. Byli tacy szczęśliwi, gdy po dwóch tygodniach wystąpili publicznie opowiadając o swoim przeżywaniu terapii, wspomina pani dyrektor. Do księgi pamiątkowej wpisał się Adaś:

– Dziękuję za zmianę mojego życia. Nigdy was nie zapomnę.

Niżej dopisali rodzice Adasia: – Słowa nie oddadzą naszej wdzięczności.

– Dzięki Ani i Basi przestałem się jąkać – Tomek.

Ania i Basia, to logopedki z Piły: Barbara Der-Staszewska i Anna Żerko organizatorki kursu i prowadzące zajęcia. Wspominają je absolwenci pierwszego Pilskiego kursu – Piotr i Paweł. Mówią tak płynnie, że nikt by nie uwierzył, iż jeszcze przed rokiem jąkali się. Uczestnicy zajęć nie szczędzą prowadzącym zajęcia pochwał. Pan po siedemdziesiątce zadeklarował dalsze doskonalenie wymowy, inni również.

Kurs nie jest tani, lecz jego organizatorki udzielają porad prawnych jak choć częściowo je zrefundować.

Wszelkiej informacji o kolejnej dwutygodniowej terapii od 16 do 30 sierpnia udzielają panie logopedki pod numerami telefonów 0603060390, (067)214-81-22. Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 34 na os. Bolesława Śmiałego.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress