,,Głos Wielkopolski”, kwiecień 2000

Nie musicie się jąkać

Niektórzy jąkają się rzadko, tylko pod wpływem stresu. Inni nie potrafią wydobyć z siebie jednego płynnego zdania. Tak naprawdę potrzebują i pragną pomocy. Nie wierzą w nią lecz bardzo jej chcą. I mogą ja uzyskać.

W Polsce działa już kilka ośrodków logopedycznych słynnych ze skutecznego zwalczania wad mowy, które nazywamy jąkaniem lub zacinaniem się. W jednym z nich – w Pile – pracują logopedki, których efekty pracy niedawno szczerze podziwiałam.

Anna Żerko i Barbara Der-Staszewska w kompetentny sposób prowadziły ostatnio warsztaty dla jąkających się w Szkole na os. Bolesława Śmiałego w Poznaniu. Dwutygodniowa terapia przyniosła wspaniały efekt.

Słyszałam zestresowanych, zawstydzonych swoją mową uczestników terapii przed jej rozpoczęciem. Niektórych nie rozumiałam w ogóle, bo ich mowa przypominała krztuszenie się albo eksplozywnie wyrzucane sylaby. Innym szło lepiej, ale ściągnięte brwi, zesznurowane twarze, napięte mięśnie pokazywały straszliwy trud, z jakim mówią.

Po dwóch tygodniach terapii – cud! Wszyscy uśmiechnięci, odczarowani, rozluźnieni, piękni! Inne buzie. Otwarte spojrzenia, jasne twarze. I mowa! Płynna mowa! Nieco wolniejsza, ale płynna. W ostatnim dniu terapii wzruszenie, szczęście, wdzięczność. I obietnice, że nie zaprzestana ćwiczeń. Najmłodszy Kubuś mówi, że to rodzice zadecydowali o terapii, bo jemu jąkanie nie przeszkadzało. Teraz nie odstępuje ani na krok pani Ani. Mariusz, Daniel i Tomek – uczniowie szkół średnich decyzję podjęli sami. Choć niezupełnie, bo Tomek poddał się terapii razem z … ojcem. Obu najbliższym mężczyznom dzielnie sekundowała w ćwiczeniach mama Tomka, a żona pana Andrzeja.

Piotr, już po studiach, z większą pewnością siebie będzie szukał wymarzonej pracy w banku. Wojtek – student ciekaw był wrażenia, jakie zrobi na kolegach z McDonald’sa, gdzie dorabia. Zadzwonił, ze przyjęli go z pełnym podziwem. Cieszył się, że telefonuje do mnie bez oporu, bez blokady.

Ania – jedyna dziewczyna w tym męskim gronie – mówiła przyjaciółkom, że podda się terapii, więc pewnie nie będą zaskoczone świetnymi efektami.

Paweł – student z Gdańska – przestrzegał przed euforia: „ćwiczcie oddech, ćwiczcie wolne, spokojne mówienie, mówcie „z ręką”, bo inaczej – wrócicie na terapię po dwóch latach jak

Obie panie specjalistki nie porzucają kontaktu z uczestnikami leczenia. Spotykają się w szkole co miesiąc, aby utrwalać już zdobyta umiejętność.

Najbliższe spotkanie – 8 kwietnia, w sobotę w godzinach 11.00 – 14.00, a najbliższa terapia – o ile znajdą się chętni – znowu w naszej placówce – w dniach 24.06 do 08.07.2002 r. Wszelkich informacji na jej temat udzielają obie specjalistki pod numerem telefonu: (0-67) 351-07-22 lub (0-670 214-81-22. Można tez skontaktować się z sekretariatem szkoły (0-61) 8236-091 lub osobiście ze mną – dyrektorką szkoły – pod tym samym numerem telefonu.

EMILIA WAŚNIOWSKA

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress